BÁNTAI KERTBARÁT KÖR EGYESÜLET

Várpalota Bánta-kertek

Bánta-kertek története

Régi nagy öregek, alapító tagok meséltek arról, hogy mit tudnak  Bánta-kert történetéről. Habár csak rövid 36 évről van szó, azért vannak itt már nagypapák, nagymamák, gyerekeik, akik azóta már felnőttek, és unokáik, akik mai napig élvezik gyönyörű Bakony-aljai környezetünket.

2008.05.24._026.jpg

Felettünk a Bakony egyik legszebb hegye az Öreg Futóné, és a várpalotai Badacsony, mellettünk karszttavak, homok és kavicsbánya, telepített fekete fenyvesek, a Bakony érintetlen vadrózsás, kökényes, galagonyás ligetjei és alattunk még mindig rengeteg barnaszén, aminek Bánta-kertek is köszönheti létezését.

Bánta-kertek 1973 március 21.-én szombati Honvédelmi Napon lett felosztva. A terület ekkor a Várpalotai Szénbányák Bánta-bányai telepéhez tartozott. Bánta-bánya vezetősége a bánya területén ötven éves szerződéssel, 800.- Ft-ért kiváló dolgozóinak földet mért ki. Később az új földtörvény megjelenésekor mindenkinek saját tulajdonába került a telke. Az akkor még dolgozó bányászok szerint kertjeink alatt mélyművelésű barnaszén, lignit bányászat folyt. Földjeink alatt még több évtizedre elegendő kibányászatlan feketearany van.

Az első ütemben három utcát alakítottak ki 96 telekkel. Időnként ismét osztottak telkeket, így a mai napig már 246 telken gazdálkodnak, illetve a korunknak megfelelően üdülő övezetté alakítva kertészkednek és pihennek a tulajdonosok. A bakonyi hegyalja sajnos nem jó talajadottságokkal rendelkezik. A hegyről évezredek óta lemosódott mészkő csak pár centis termőtalajjal, sok kőpaddal és mészkőmárgával fogadta a lelkes kertbarátokat. Az elbeszélések szerint Berhidáról érkezett egy nagyteljesítményű lánctalpas traktor, ami méteres mélységben művelte meg a földet. Az északnyugati rész elég mostoha talajú, viszont a hármas utca alatti terület már egészen jó. Állítólag itt már annak idején művelt lucerna földek voltak. Kellett is, hiszen Öskü és Bántapuszta abban az időben nagy mezőgazdasággal rendelkezett. Az Ösküi Petőfi Téeszcsé földműveléssel foglalkozott, valamint dolgos lakói sertést és marhát tenyésztettek. Bántapuszta az akkori Nádasdladányi Állami Gazdasághoz tartozott. Kb. 4000 birkát tartottak az ösküi juhászok 5-6 hatalmas birkaakolban és legeltettek a környező földeken.

A kiosztott kiskertekben nagy szorgalommal indult meg a munka. Eleinte fa felvonulási épületek készültek, majd hivatalos tervek alapján kő, beton, tégla kisházak. A bánya nagyon sokat segített a dolgozóinak. Sok-sok kiselejtezett beton bányaidomot, fúró és vízcsövet kaptak a gazdák, amik még a mai napig is láthatóak az épületeken, és a kertekben. Az építkezésekkel egyidőben megkezdődött a gazdálkodás. A gondos földművelés, trágyázás meghozta sikerét. Gyümölcsösök, krumpli, sárgarépa, cékla, káposztafélék paradicsom, paprika, uborka és természetesen az asszonyok virágoskertje tette széppé Bántát. A férfiak büszkesége pedig a bántai szőlő és bortermelés volt. Micsoda öröm a mai napig is saját borukból megkínálni a látogatót. Sokat segített a családok konyháján az is, hogy kisállatokat is lehetett tenyészteni. Volt itt mindenféle aprójószág, tyúk, kacsa, liba, őrző-védő kutya, és az egerek ellen macska, nem beszélve az éjszakánként megjelenő bakonyi kis és nagyvadakról. Sün, róka, teknős a tavakból, őz, szarvas, vaddisznó, sokféle madár, mind előfordul. Sokan mesélnek a sertés és kecsketartásról is, na és a hozzájuk fűződő vidám téli vágásokról. Sajnos megemlítik, hogy a kolbász és a sonka kapós volt és néha idegenek is meglátogatták a pincéket.

A kertek művelése és a közös feladatok megoldása során sok barátság és ismeretség köttetett. Mindig volt kertbarátköri összefogás, de hivatalos bejegyzett szervezet soha nem működött Bántán.

2009 tavaszán új vezetőség alakult. Elértük azt, hogy a Megyei Bíróságon bejegyzett szervezetként működhetünk. Jelenleg nagy szorgalommal dolgozunk azon, hogy a Bántai Kertbarát Kör Egyesület elismert civil szervezet legyen.

Megtörtént az egyesület bejegyzése az Adóhivatalnál, az EON-nál és a Várpalotai Civil Szervezeteknél. Az EON átvette elektromos légvezeték rendszerünket és ingyenesen tartja karban, hiba esetén javítja.

Célunk, hogy minél szebbé és élhetőbbé tegyük ezt a csodálatos természeti szépségekkel megáldott területet. Várpalota régi rendszerbeli iparosítása, a gyors, lelketlen tömbházak egymásra zsúfolása még sokáig kíséri a lakósság életét. Ezért aki teheti, látogasson el felénk. Még mindig nagyon sok elhanyagolt telek, terület van, mely szorgos fiatal kezekre vár. Közös összefogással és pályázatokkal Várpalota legszebb üdülő övezetét tudjuk megteremteni.

Kérünk mindenkit, aki jobban emlékszik, vagy hibát talál a leírásban, közölje velünk, javítani fogjuk.

bantakertek@freemail.hu

 

Köszönet a mesélőknek:

Hárs Feri bácsi, vízügyi mérnök

Szentes Karcsi bácsi, bányász, majd bányalakatos

Falusi Matyi bácsi, bányalakatos

Sudik Lajos, villanyszerelő művezető

Kozma Mihály, vájár

dr. Rupert György volt ösküi és bántapusztai körállatorvos

/ pótlás és javítás alatt/



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 10
Heti: 44
Havi: 297
Össz.: 100 191

Látogatottság növelés
Oldal: Bánta-kertek története
BÁNTAI KERTBARÁT KÖR EGYESÜLET - © 2008 - 2024 - bantakertek.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »